Kürtaj & Gebelik Sonlandırması

Home/VenusMed’de Gebelik/Kürtaj & Gebelik Sonlandırması

Kürtaj veya gebeliğinizi sonlandırmak istiyorsanız, VenusMed’i tercih etmekte en doğru kararı almış olursunuz. Bizde tıbbi ve psikolojik muayeneyi 3. gebelik ayın sonuna kadar yaptırabilirsiniz. Sizlere en kısa zamanda randuvu verebiliriz. Her zaman telefon ile randevunuzu alabilirsiniz. Açılış saatlerimizde bizi VenusMed’de ziyaret edebilirsiniz. .

Kürtaj tutarı

Nakit ödeme, Maestro kartı ile ödeme veya kredi kartı ile ödeme bizde yapabilirsiniz.

Müdahaletutar
Gebelik Sonlandırması (cerrahi) & narkoz560,- €

Kürtaj nasıl olunur?

Kürtajdan evvel 6 saat hiç birşey yememeniz ve içmemeniz gerekiyor. Narkoz sadece midesi boş hastalara uygulanmaktadır. İşlemin gerçekleşmesi için bir tane değil birden fazla hekimin onayı gerekir ve sağlık kurulu raporuna gerek duyulur. İşleme geçilmeden önce USG ile gebelik durumunun ve rahim (uterus) dışındaki yerleşim durumu gözlenir. Kürtaj işlemi sırasında Genel anestezi ya da Lokal anestezi uygulanır. Uyku halinde cerrah odasına alınır ve 10 veya 15 dakikalık kürtaj yapılır. Bir saat sonra uyandığınızda yeni dinlenme odasında olursunuz ve kendinizi iyi hissediyorsanız eve gidebilirsiniz. Bizden tavsiye, yanınızda güvendiğiniz birisi olsun ve size yardım etsin.

Sorularınız & Cevaplar

Bu bölümde kürtaj ve gebelik sonlandırması ile ilgili tüm sorularınıza cevap vermekteyiz.

Soru: Kürtajın tutarı ne kadar?

Cevap: Kürtajın tutarı 560,- Euro. Bunun içinde danışma, ultrason ve kürtajdan sonra muayene ilavedir.

Soru: VenusMed’de kürtjları kim yapar? Tecrübesiz doktordan korkuyorum.

Cevap: VenusMed’deki tüm doktorlar tecrübeli ve uzmanlardır. Eskiden hepsi Fleischmarkt’ta bulunan Ambulatorium’da çalışmışlar.

Soru: Kürtajdan sonra gebe kalmam mümkün mü?

Cevap: Kürtaj hijyenik ortamda ve doğru yapıldığı zaman, sonra gebe kalmanız mümkündür.

Soru: Kürtaj ne kadar sürer?

Cevap: Kürtaj 10 veya 15 dakika sürer. Bekleme süreci ile iki saate yakın VenusMed’de kalabilirsiniz.

Soru: Kürtaj tam narkoz ile mi yapılır?

Cevap: VenusMed’de kısa narkoz kullanmaktayız, Bundan dolayı kürtajdan 6 saat önce hiç birşey yememeniz ve içmemeniz gerekmektedir.

Soru: Bana acil muayene randevusu gerekiyor. Ne kadar beklemem lazim?

Cevap: VenusMed’de sizlere 2 veya 3 gün içerisinde randevu verebiliriz. Telefon ile bizimle iletişime geçin.

Hukuki Boyut

Avusturya’da §97 yasasına göre kürtaj veya gebelik sonlandırması suç olarak görülmez. Ceza Kanunundan (Strafgesetzbuch) özet:

Kürtaj – hukuki boyut

Burada yasal düzenlemelerin bir bakış bulacaksınız: Kürtaj ve Gebelik sonlandırma son tarih çözümü: Ceza Kanununda (StGB) kürtajın ceza olmaması hakkında 29.1.1974 tarihinde §97 kanununda düzenlenmiştir:

(1) Kürtaj §96 kanununa göre ceza olarak görülmez,

1. gebeliğin ilk üç ay içerisinde gerçekleşirse ve doktor kontrolü altında yapılırsa; veya

2. eğer hem anne hem de çocuk için fiziksel veya zihinsel sağlık hasar konusu ise veya ciddi bir risk ve tehlike var ise veya gebe anne gabelik zamanında reşit değilse, o zaman tüm bu durmlarda kürtaj doktor kontrolü altında gerçekleşebilir, veya

3. gebe bayanı elde olmayan koşullardan dolayı kurtarmak amaçlı zamanında doktor kontrolü altında kürtaj olabilir.

(2) Hiçbir doktor kürtaj yapmaya veya kürtaj esnasında yardım etmek zorunda değildir. Sadece kadını kurtarmak için gerekli zamanlarda zorunludur. Bu aynı zamanda tıbbi-teknik hizmetlerde veya tıbbi kişilerde, hemşirelik hizmetinde çalışanlar için de geçerlidir.

(3) Hiç kimse kürtaj yaptırdığı veya kürtaja katıldıği veya kürtajı her şekilde reddettiği için, dezavantajlı veya cezalandırılmamalıdır.

Reşit olmayan gebelere muayene: Reşit olmayan gebelere muayene rızası çocuk hukukunda 2001 (KindRäG 2001) 29.12.2000 tarihinde §146c kanununda düzenlenmiştir. (1) Tıbbi tedavilere onayı inceleyebilir ve zeki çocuk kenisi verebilir; şüphe olduğu an analyış ve idrak varlığı olgun yetişkin karar verir. Eğer gerekli anlama ve yargı yeteneği eksikse, o zaman eğitimıi ve bakımı üstlenen olgun gerekli onayı verir. §21 bölüm 2: Reşit olmayan çocuklar onsekizinci yaşlarını doldurmayanlardır; eğer ondördüncü yaşlarını doldurmadılar ise reşittirler.

Tüm kanuni yazıları burada bulabilirsiniz www.ris.bka.gv.at.

Datenschutzinfo